Gerklės skausmas – kada kreiptis į specialistus?

pagal | 2023-05-02

Gerklės skausmas yra labai dažnas, tačiau nekeliantis didesnio pavojaus, simptomas ir paprastai dėl to nerimauti nereikia. Šis nemalonus pojūtis dažniausiai praeina savaime, o tam reikia apie savaitės.

 

Kaip patiems gydyti gerklės skausmą?

Norėdami nuraminti gerklės skausmą ir sutrumpinti jo trukmę, galite:

1) skalauti gerklę (gargaliuoti) šiltu, sūriu vandeniu (apie šaukštelis druskos stiklinei vandens. Vaikams šis metodas nėra rekomenduojamas);

2) gerti pakankamai skysčių;

3) valgyti vėsų ir / ar minkštą maistą, kuris nedirgintų burnos gleivinės;

4) vengti rūkymo ir / ar aplinkos kurioje rūkoma;

5) čiulpti ledinukus su mėtų ar eukalipto eteriniais aliejais (neduokite mažiems vaikams iki 3 metų amžiaus dėl galimos rizikos užspingti);

6) stengtis atitrūkti nuo darbų ir pailsėti.

Jei pakilo aukšta temperatūra arba nesijaučiate pakankamai gerai, jog galėtumėte atlikti įprastą dienos suplanuotą veiklą, stenkitės likti namuose ir vengti kontakto su kitais žmonėmis, kol pasijusite geriau.

Atminkite, jog vaistininkas gali padėti nuo gerklės skausmo, tereikia apsilankyti vaistinėje. Galite pasiteirauti vaistininko apie būdus, kaip sumažinti skausmą ir diskomfortą. Keletas būdų yra:

1) nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (paracetamolis arba ibuprofenas);

2) gydomosios pastilės, kurių sudėtyje yra vietinio anestetiko, antiseptinio ar priešuždegiminės veikliosios medžiagos;

3) nujautrinantis purškalas į gerklę (paprasti tai yra vaistinių pastilių alternatyva).

Šias aukščiau minėtas gydymo priemones galite įsigyti bet kurioje vaistinėje arba tam tikrais atvejais prekybos centre be gydytojo recepto.

Paprastai antibiotikų (antibakterinių preparatų) gerklės skausmui gydyti nereikia, nes jie paprastai nepalengvins tiesiogiai jūsų simptomų ir nepaspartins pasveikimo. Šie vaistai yra skirti tik rimtoms bakterinėms infekcijoms gydyti. Jie bus skirti išskirtinai tuo atveju, jei šeimos gydytojas manys, kad galite turėti bakterinę infekciją ir ją yra būtina pagydyti.

Gerklės skausmo gretutiniai simptomai

Jei skauda gerklę, kartu gali kamuoti ir kiti simptomai:

1) gerklės skausmo sustiprėjimas ryjant;

2) sausumo jausmas, dirginimas, jausmas lyg gerklė būtų subraižyta;

3) paraudimas užpakalinėje burnos dalyje;

4) blogas burnos kvapas;

5) lengvas, sausas kosulys;

6) patinę kaklo limfmazgiai.

Vaikams simptomai yra panašūs kaip ir suaugusiems, tačiau vaikams taip pat gali dažniau pakilti temperatūra ir jie gali atrodyti ne tokie aktyvūs kaip įprasta.

Gerklės skausmo priežastys

Gerklės skausmą dažniausiai sukelia virusai (pvz., rino virusai, adeno virusai ir kt.) arba rūkymas. Labai retai gerklės skausmą gali sukelti bakterijos.

Gerklės skausmą taip pat gali sukelti tam tikros ligos:

1) laringitas;

2) tonzilitas;

3) gerklės angina.

Jeigu pajutote gerklės skausmą ir būklė negerėja ar net blogėja, tikėtina, jog Jums galės padėti tik LOR gydytojas. Gerklės ir ausų ligų gydytojai specializuojasi būtent šių ligų gydymui.