Priklausomybė alkoholiui: kaip atpažinti ir ką daryti?

pagal | 2022-10-07

Priklausomybė alkoholiui – sunki liga. Dažnai ji vystosi ilgai ir kartais net nepastebimai. Vienas kitas išėjimas į miestą su draugais perauga į kasdienius išgėrimus, o vėliau ir didžiulį potraukį nuolat vartoti alkoholį. Tačiau ar viena taurė prie vakarienės jau yra alkoholizmas? Priklausomybė alkoholiui yra kur kas sudėtingiau ir painiau. 

Kaip atpažinti priklausomybę?

Pastebėti priklausomybę alkoholiui galima ir pačiam. Tačiau pripažinti, kad tai jau liga ir daro įtaką asmeniniam gyvenimui sugeba ne kiekvienas. O dar sunkiau yra ieškoti pagalbos pačiam. Turbūt pats ryškiausias priklausomybės požymis – didėjantis poreikis vartoti alkoholį. Būnant namuose, darbe, su draugais atsisakyti alkoholio darosi vis sudėtingiau, nes orgnizmo diktuojamas noras išgerti sunkiai nugalimas. Su dideliu potraukiu alkoholio pasireiškia ir didesnė tolerancija jam. Apsvaigimo ir lengvumo pojūtis, kuris gaunamas kartu su alkoholiu tampa siekiamybe, tačiau tai patirti reikia vis didesnio kiekio. 

Priklausomybė alkoholiui pasireiškia ir sunkiais fiziniais abstinencijos simptomais. Negavus organizmo taip reikalaujamo gurkšnio alkoholio, gali prasidėti pykinimas, drebulys, labiau prakaituojama ar net sutrinka nervų sistemos veikla. Žmogus tampa dirglus, irzlus, piktas, nelaimingas. Ir jei visi šie simptomai praeina išgėrus alkoholio – galima teigti, jog tai jau yra priklausomybė alkoholiui.

Dažnai su šia priklausomybe ateina ir pasikeitimai kitose gyvenimo srityse – mažėja draugų ratas, žmogus netenka darbo, socialinis gyvenimas pradeda pintis tik aplink alkoholį ir galimybę jo gauti. Šiuos aspektus beveik visais atvejais pirmiausia pastebi žmogaus artimieji, kurie atpažįsta pasikeitusią asmens elgseną.

Priklausomybės alkoholiui gydymas

Priklausomybė alkoholiui – tai ne tik fizinė liga. Jos šaknys prasideda mūsų psichologiniame lygyje. Susidurdami su nelengvais gyvenimo iššūkiais žmonės, kurie yra linkę į priklausomybes, pasineria į lengviausiai jiems atrodantį sprendimą – alkoholį. Tačiau su priklausomybe alkoholiui bėdos neišnyksta, o jų tik dar padaugėja.

Priklausomybė alkoholiui gali būti mažinama daugybe skirtingų būdų. Vienas iš jų yra psichologinės ir fiziologinės žmogaus būklės gerinimas. Psichologo konsultacija kartu su lazerio terapija padeda mažinti potraukį alkoholiui, gerinti savijautą jo nevartojant ir padeda susigrąžinti gyvenimo džiaugsmus ir be alkoholio pagalbos.