Psichoterapijos mokslas: neurologinių ir psichologinių pokyčių supratimas

pagal | 2023-10-25

Psichoterapija, dažnai vadinama tiesiog “terapija”, jau daugiau nei šimtmetį yra psichikos sveikatos gydymo pagrindas. Nors daugelis žino apie jos emocinę ir kognityvinę naudą, moksliniai pagrindai, ypač neurologiniai ir psichologiniai pokyčiai, atsirandantys dėl nuoseklios terapijos, daugeliui išlieka mįslė. Šiame straipsnyje gilinamasi į transformuojančią psichoterapijos galią, atskleidžiant sudėtingas smegenų reakcijas ir gilius psichologinius pokyčius, kurie gali įvykti. Straipsnį padėjo parašyti psichoterapeutas Vilniuje.

Neurologiniai pokyčiai psichoterapijoje

Neuroplastiškumas: Smegenų gebėjimas prisitaikyti

Norint suprasti, kaip terapija veikia smegenis, svarbiausia yra neuroplastiškumo sąvoka. Tai įgimtas smegenų gebėjimas persitvarkyti, formuojant naujas nervų jungtis per visą gyvenimą. Nuosekliai taikant terapiją, asmenys gali skatinti ir panaudoti šį plastiškumą, padedantį pertvarkyti nervinius kelius, susijusius su nerimą keliančiomis mintimis, traumuojančiais prisiminimais ar neadaptyviu elgesiu.

Streso mažinimas ir migdolinė liauka

Migdolas, migdolo formos neuronų rinkinys, atlieka svarbų vaidmenį mūsų emocinėse reakcijose, ypač baimėje ir nerime. Smegenų vaizdavimo metodu atlikti tyrimai parodė, kad ilgalaikis streso poveikis gali padidinti smilkininę liauką, o tai gali lemti sustiprėjusias emocines reakcijas ir atsaką į būsimą stresą. Taikant kognityvines ir elgesio technikas ir kitas terapines intervencijas, terapija gali padėti sumažinti streso lygį, o tai, savo ruožtu, ilgainiui gali sumažinti amigdalos dydį ir reaktyvumą.

Prefrontalinės žievės stiprinimas

Prefrontalinė žievė, atsakinga už vykdomąsias funkcijas, tokias kaip sprendimų priėmimas, emocijų reguliavimas ir impulsų kontrolė, gali būti sustiprinta taikant terapiją. Nuoseklūs užsiėmimai padeda išmokyti šią sritį veiksmingiau reaguoti į emocinius dirgiklius, mažinti impulsyvumą ir stiprinti apmąstymus.

Psichologiniai pokyčiai taikant terapiją

Kognityvinis restruktūrizavimas: Naujas žvilgsnis į gyvenimą

Vienas iš pagrindinių kognityvinės elgesio terapijos (KET) elementų yra kognityvinio restruktūrizavimo procesas. Jo metu nustatomi iškreipti mąstymo modeliai ir aktyviai stengiamasi juos paneigti bei pakeisti sveikesnėmis, subalansuotomis alternatyvomis. Šis psichologinis pokytis gali pagerinti nuotaiką, savivertę ir tiksliau suvokti aplinką.

Emocinis katarsis: gydomoji atleidimo galia

Daugelis terapinių metodų, pradedant pokalbių terapija ir baigiant išraiškos menais, siūlo saugią erdvę emociniam išsilaisvinimui. Ilgainiui šis katarsis gali palengvinti emocinę naštą, leisti žmonėms apdoroti ir įveikti traumas ar užgniaužtus jausmus, taip skatinant emocinį gijimą. Tad psichologo paslaugos Vilniuje, ar kitam mieste gali labai pagelbėti.

Geresnis savęs pažinimas: Veidrodis į save

Terapija dažnai tarnauja kaip veidrodis, atspindintis asmenims tas jų savasties dalis, kurių jie galbūt nepastebėjo ar nesuprato. Šis didesnis savęs pažinimas gali padėti giliau suvokti savo asmenines įžvalgas, geriau priimti sprendimus ir geriau suprasti savo troškimus, tikslus ir ribas.

Susidorojimo mechanizmų įvaldymas

Asmenų apginklavimas įveikos įgūdžių arsenalu yra daugelio terapinių metodų skiriamasis bruožas. Nesvarbu, ar tai būtų sąmoningumo technikos, gilūs kvėpavimo pratimai, ar neigiamų minčių įveikimo metodai, šie įgūdžiai padeda žmonėms geriau įveikti gyvenimo iššūkius.

Psichologo išvada

Nors emocinė ir psichologinė terapijos nauda dažnai būna tiesioginė ir akivaizdi, neurologiniai pokyčiai yra subtilūs, tačiau gilūs. Nuosekliai dalyvaujant terapiniuose procesuose, smegenyse vyksta pokyčiai, kurie rodo jų neįtikėtiną gebėjimą prisitaikyti. Tuo tarpu psichologiniai pokyčiai, skatinami terapijos užsiėmimų metu, suteikia žmonėms naują perspektyvą ir strategijų rinkinį, padedantį įveikti gyvenimo keblumus. Iš esmės psichoterapija yra ne tik priemonė, padedanti įveikti psichikos iššūkius, bet ir gilios vidinės transformacijos katalizatorius, paremtas tiek mokslu, tiek asmenine patirtimi.