Indiškojo baziliko arbata

pagal | 2021-09-29
tulsi arbata

Rugsėjis iš kitų metų mėnesių skiriasi tuo, kad jau nuo pirmosios dienos į mūsų visų dienotvarkes sklandžiai grįžta kasdienis gyvenimo tempas ir įtampa, o vėstantis oras ir stresai vėl primena apie poreikį stiprinti imunitetą. Tai gal ta proga išgerkime tulsi – indiškojo baziliko arbatos?

Dėl organizmą atstatančių ir stresą mažinančių savybių tulsi Indijoje žinoma daugiau kaip 5000 metų. Jis auginamas namuose tam, kad neštų laimę.

Tulsi, arba vadinamoji žolių karalienė, šiandien jau nukeliavo ir į Vakarus, tačiau ten dažnai lieka nesuprasta, kaip ir kiti senųjų tradicijų augalai. Svetur ji tampa tiesiog maisto papildu, be savo šventumo aureolės ir energinio užtaiso.


Ar mokame derinti arbatas ir patiekalus? – https://valgo.me/arbatos-derinimas-prie-maisto/


Ant pakuotės, atsižvelgiant į konkrečioje šalyse galiojančius reikalavimus, reikia nurodyti sudėtį ir tai, kurie elementai daro poveikį organizmui. Tačiau tokią informaciją pateikti yra labai sunku, nes tą poveikį kuria ne viena sudėtinė dalis atskirai, o jų visuma.

Bazilikas, bet kitoks

Tulsi arbata

Pasaulyje yra daug bazilikų rūšių ir jos – skirtingos. Todėl paragavus, pavyzdžiui, indiškojo baziliko – tulsi – galima net neatpažinti, kad tai bazilikas.

  • Tulsi lietuviškai reiškia „neprilygstamas“. Ši žolė priklauso lūpažiedžių (lot. Labiaceae) šeimai. Jos yra trijų rūšių: siauralapis bazilikas Rama tulsi ir indiškasis bazilikas Krišna tulsi (lot. abu vadinasi Ocimum sanctum) ir krūminis bazilikas Vana tulsi (lot. Ocimum gratissimum).
  • Visų tulsi lapuose yra stipraus eterinio aliejaus. Tulsi yra labai geras adaptogenas, kuris pasižymi šiomis savybėmis: didina organizmo atsparumą stresui, traumoms, nerimui, nuovargiui.
  • tulsi gaminamos įvairių skonių arbatos bei papildai. Tam naudojami augalo lapai ir žiedai. Arbata iš jų yra švelni ir, skirtingai nei kitų vaistinių žolių atvejais, nereikia riboti jos suvartojimo kiekio. Ją galima gerti ir su pienu. Ši arbata neturi kofeino, todėl ją galima gerti ir prieš miegą.

Lietuvoje geriau yra žinomas itališkas bazilikas, tačiau jį, skirtingai nei minėtąjį indiškąjį, dedame į sriubas ir salotas, makaronus, picas ir kitus patiekalus.

  • Tulsi ajurvedos tradicijoje naudojama mažinti stresą, skatinti proto aiškumą ir ramybę, stiprinti imunitetą, geriama profilaktikai šaltu sezonu, didina ištvermę, gerina medžiagų apykaitą.
  • Ją taip pat geria žmonės, kurie serga diabetu, bronchine astma, chroniškomis plaučių ligomis, hipertenzija, įvairiomis alergijomis, artritu, gripu. Nors ajurvedines žoles dažniausiai tyrinėja Rytų šalių mokslininkai, tulsi jau gana gerai žinoma ir Vakruose.

Tai – ypatinga žolė. Neveltui Indijoje vadinama šventuoju baziliku. Tai – sudėtingos cheminės sandaros augalas, kuris stiprina paties žmogaus organizmo natūralų gebėjimą gintis nuo parazitų, ligų ir stresų.