Keto dieta. Poveikis, receptai, ką valgyti

pagal | 2022-09-23

Keto dieta yra labai populiari tarp kultūristų – daugiausia dėl to, kad ji leidžia sparčiai mažinti kūno riebalų kiekį. Ji taip pat vis labiau populiarėja tarp žmonių, kurie tiesiog galvoja kaip numesti svorio. Ką turėtumėte nepamiršti pasirinkdami keto dietą?

Keto dieta

Kasdienėje mityboje rekomenduojama suvartoti maždaug 35 % riebalų, 50 % angliavandenių ir 15 % baltymų. Keto dietoje, vadinamoje ketonų arba keto dieta, yra daug riebalų ir kartu mažai angliavandenių. Riebalai šioje dietoje gali sudaryti iki 90 % viso maisto kiekio.

Kas čia yra svarbu? Esmė yra riebalų skaidymas, vadinamas ketoze. Taip nutinka, kai organizme nepakanka angliavandenių ir organizmas ieško kito energijos šaltinio. Taip lieknėjama greitai, palaipsniui ir saugiai, jei griežtai laikomasi keto dietos taisyklių.

Mitas: keto dieta tinka visiems

Laikantis keto dietos rezultatai gali būti išties įspūdingi, tačiau svarbu pabrėžti, kad keto dieta neturėtų būti laikoma tik dar vienu iš madingų svorio metimo būdų. Netinkamai laikantis ji gali sukelti žalą organizmui.

Kam ji turėtų būti naudinga? Tai geras sprendimas žmonėms, kurie nori greitai ir kontroliuojamai numesti kelis kilogramus, pavyzdžiui, sportininkams. Keto dieta taip pat taikoma gydant epilepsiją, Alzheimerio ir Parkinsono ligą, nes ši dieta turi apsauginį poveikį žmogaus nervų sistemai.

Keto dieta – svorio metimas per maistą

Kaip tiksliai prarandami riebalai laikantis keto dietos? Kad suprastume mechanizmą, į žmogaus kūną reikia pažvelgti kaip į gamyklą, kuriai veikti reikia energijos šaltinio. Įprastinės dietos metu degalai yra gliukozė, kuri tiekiama organizmui.

Vartojant daug cukraus, labai sunku numesti svorio, nes organizmas naudoja ne “atsargas” kūno riebalų pavidalu, o tai, ką jam tiekiate su maistu.

Ketogeninės dietos metu iš organizmo atimamas energijos šaltinis – cukrus. Taip priverčiama naudoti kūno riebalus, todėl sparčiai mažėja svoris. Vyksta ketoninių kūnų sintezė, sumažėja gliukozės ir insulino kiekis, o tai gali teigiamai paveikti sveikatą ir savijautą.

Svorio metimas ir “yo-yo” efektas

O kaip dėl “yo-yo” efekto, kurį daugelis žmonių patiria dėl ketogeninės dietos? Iš tiesų, jei neteisingai žiūrėsite į riebalų nykimą, antsvoris gali sugrįžti.

Dažniausios klaidos, kurias daro pirmą kartą ketogeninę dietą pradedantys žmonės, yra pernelyg didelis skubėjimas ir netinkamai sudarytas valgiaraštis.

Ne ilgiau kaip du mėnesius

Mokslininkai pabrėžia, kad ketogeninės dietos negalima laikytis ilgą laiką. Pirmosiomis dietos savaitėmis dėl ketonų žmogus jaučiasi puikiai, euforiškai ir lengvai apsvaigęs.

Po kurio laiko ši būsena išnyksta ir atsiranda mieguistumas, troškulys, vidurių užkietėjimas ir apetito praradimas. Ketonų dieta suteikia organizmui tik 70 % reikalingos energijos, o tai reiškia, kad organizmas ilgai išlieka nepakankamai išsekęs.

Keto dietos receptai

Klaidinga manyti, kad ketogeninė dieta yra monotoniška ir paremta kasdieniniu vištienos valgymu. Internete rasite daugybę receptų, skirtų riebalų dietai. Planuojant pereiti prie ketogeninės dietos, verta pasirūpinti geru vadovu, kuris užtikrintų, kad kasdien turėtumėte įvairų valgiaraštį.