Lietuvos medžių rūšys

pagal | 2023-03-27

Lietuvoje miškai dengia 33.5% visos šalies teritorijos. Didžiąją dalį visų medynų sudaro vos kelios labiausiai paplitusios medžių rūšys. Didžiąją dalį – daugiau nei pusę – miškų ploto užima spygliuočiai. Beveik trečdalis visų Lietuvos miškų plyti saugomų teritorijų ribose.

Pušys

Lietuvos pušys yra vieni iš labiausiai paplitusių medžių, aptinkamų visoje šalyje. Šie medžiai paprastai užauga 10-20 metrų aukščio, jiems būdingi į adatas panašūs lapai ir stora žalia žievė. Pušinių šeimai priklauso kelios skirtingos rūšys: Pinus sylvestris, Picea abies, Abies alba, Larix decidua ir Picea obovata.

Ąžuolai

Ąžuolai yra dar viena iškili medžių rūšis, kurią galima rasti Lietuvos miškuose. Šie didingi medžiai garsėja giliomis šaknimis, kurios leidžia jiems vešėti net esant atšiaurioms oro sąlygoms, pavyzdžiui, sausrai ar stiprioms audroms. Lietuvoje ąžuolai gali siekti 10-40 metrų aukštį, o jų skersmuo siekia iki 1 metro. Yra kelios pagrindinės rūšys: Quercus robur, Quercus petraea, Quercus pubescens ir Quercus pubescens.

Beržai

Beržai nuo seno buvo lietuvių kultūros dalis, kai jie buvo naudojami kaip vaisingumo ir sėkmės simboliai. Dabartinėje Lietuvoje beržai paplitę įvairiuose šalies kraštovaizdžiuose – nuo žemumų iki kalnuotų vietovių. Dažniausiai sutinkamos šios beržų rūšys: Betula pendula ir Betula pubescens.

Klevai

Klevai taip pat gana plačiai paplitę Lietuvos miškuose, kur jų ryškiaspalvė lapija kiekvienais metais rudens mėnesiais suteikia nuostabių spalvų pliūpsnių. Lietuvoje aptinkamos dvi pagrindinės klevų rūšys: Acer pseudoplatanus) ir Acer platanoides. Abiejų rūšių klevų lapai yra tribriauniai, dantytais kraštais, kurie rudenį įgauna ryškias spalvas, o žiemą nukrenta.

Alksniai

Alksniai yra dar viena svarbi Lietuvos miškų ekosistemos dalis, suteikianti svarbią buveinę daugeliui laukinių gyvūnų rūšių, pavyzdžiui, paukščiams ir vabzdžiams. Dažniausiai pasitaikančios alksnių rūšys yra Alnus incana, Alnus glutinosa ir Alnus glutinosa. Visų trijų rūšių lapai yra odiški, tamsiai žali, rudenį pagelsta, o žiemą visiškai nukrenta nuo šakų.

Liepos

Liepos priklauso tilvinių šeimai, kurią sudaro septynios skirtingos rūšys, augančios įvairiose Europos vietose, įskaitant Baltarusiją, Rusiją ir Ukrainą, taip pat Lietuvoje, pavyzdžiui, Kauno apskrityje, kur vyrauja dvi skirtingos liepų rūšys – Tilia cordata ir  Tilia platyphyllos.

Uosiai

Uosiai yra dar viena neatsiejama Lietuvos miškų ekosistemų dalis, nes jų tvirta mediena jau šimtmečius naudojama statybose visoje Rytų Europoje. Be to, uosio mediena taip pat yra puikus kuras deginimui, todėl šie didingi medžiai dažnai auga įvairiose Lietuvos vietovėse. Dažniausiai aptinkamos šios uosio veislės: Fraxinus excelsior, Fraxinus ornus ir Fraxinus americana.

Ulmaceae šeimos uosiai

Galiausiai egzistuoja uosiai, kurie priklauso Ulmaceae šeimai ir kurių šešios rūšys yra vietinės Lietuvoje, pavyzdžiui, Ulmus glabra, Ulmus glabra, Ulmus pumila ir Ulmus laevis. Visų šių veislių lapai yra ovalo formos, rudenį pagelsta, o žiemą nukrenta.

Apskritai Lietuvos miškuose auga įvairūs medžiai ir augalai, iš kurių daugelis gali pasiekti nepaprastą aukštį. Nuo klevų iki uosių ir liepų – kiekviena rūšis pasižymi unikaliomis savybėmis, kurios prisideda prie turtingo šalies gamtovaizdžio. Šie medžiai ne tik suteikia Lietuvos kaimui spalvų ir gyvybės, bet ir yra svarbi buveinė daugeliui laukinių gyvūnų rūšių bei malkų kūrenimui.

Na, o jei jums priklauso miškas ir nežinote, ką su juos daryti, galite bandyti mišką parduoti. Tam tikslui galite pasikonsultuoti su mabaforest.lt komanda, kuri padės įvertinti mišką bei apsispręsti dėl jo pardavimo.