BCAA – svarbiausios aminorūgštys sportuojantiems

pagal | 2022-10-22

BCAA yra trijų nepakeičiamųjų aminorūgščių – leucino, izoleucino ir valino – grupė. Jos laikomos būtinomis, nes organizmas negali jų pasigaminti pats, todėl jų reikia gauti su maistu arba papildomai. Šios aminorūgštys dalyvauja baltymų sintezėje ir padeda išvengti raumenų irimo fizinio krūvio metu. Papildant savo mityba šiuo papildu galite pagerinti fizinio krūvio rezultatus ir  greičiaui auginti raumenų masę. Verta pasikalbėti šia tema plačiau ir išsamiau.

Apie kiekvieną aminorūgštį atskirai

  • Leucinas yra svarbiausias BCAA raumenų augimui, nes jis aktyvina pagrindinį fermentą, dalyvaujantį baltymų sintezėje.
  • Izoleucinas – padeda organizmui naudoti energiją esančią maiste
  • Valinas – padeda atkurti ir auginti raumeninį audinį

BCAA galite rasti keletos formų:

  • Tabletės ir kapsulės: Tai labiausiai paplitusi BCAA papildų forma. Jas lengva vartoti ir paprastai labai patogu. Jas visada galite turėti su savimi.
  • Milteliai yra populiarus sportininkų ir kultūristų pasirinkimas, nes juos lengva sumaišyti su vandeniu ar kitais gėrimų ir gali būti vartojamas prieš arba po treniruotės. Be to tai yra pigiau, nei pirkti tabletes.
  • Gėrimai: tai paruošti gerti gėrimai, kurių sudėtyje yra BCAA. Jie patogūs keliaujantiems žmonėms. Tačiau ši opcija yra viena brangiausių.

Papildai paprastai vartojami 2-5 g dozėmis per dieną. Rekomenduojama dozė priklauso nuo jūsų tikslų ir aktyvumo lygio. Jei tik pradedate, gali pakakti mažesnės dozės. Tačiau, jei esate patyręs sportininkas ar kultūristas, jums gali prireikti didesnės dozės. Šie papildai paprastai yra saugūs ir gerai toleruojami. Tačiau yra keletas šalutinių poveikių, apie kuriuos turėtumėte žinoti.

Svarbi informacija – kurios nevalia pamiršti

BCAA dažnai derinami su kitomis sudedamosiomis dalimis, pavyzdžiui, vitaminais, mineralais ar kitais priedais. Kai kurie iš šių ingredientų gali sukelti šalutinį poveikį.

Vartokite su maistu. Vartojant BCAA tuščiu skrandžiu, gali sutrikti skrandžio veikla. Geriausia jas vartoti su maistu arba po valgio.

Gerkite daug vandens. BCAA gali sukelti dehidrataciją, todėl įsitikinkite, kad visą dieną geriate daug skysčių.

Nevartokite didesnės nei rekomenduojama dozės. Pavartojus per daug, gali pasireikšti šalutinis poveikis, pavyzdžiui, galvos skausmas, pykinimas ir vėmimas.

Jei turite kokių nors sveikatos sutrikimų, prieš vartoti pasitarkite su gydytoju. Tai ypač svarbu, jei sergate diabetu arba kepenų liga.