Kaip veikia rekuperacinė sistema?

pagal | 2022-01-31

Šviežio oro gurkšnis mums yra būtinas bet kuriuo paros metu. Jis priduoda jėgų ir pripildo mus energijos, kas ypač svarbu, kai didžiąją laiko dalį praleidžiame nedideliuose butuose ir ankštuose biuruose. Padėti išspręsti klausimą su gryno oro tiekimu į patalpas gali rekuperacinės sistemos.  Jos,  šiluminės ventiliacijos dėka, patalpose padeda sukurti optimalų mikroklimatą su pastoviu šviežio oro tiekimu, neprarandant svarbios šilumos.

Rekuperatoriai – tai ventiliaciniai įrenginiai, kurių pagrindiniu elementu yra šilumokaitis. Šio prietaiso užduotis yra susigrąžinti dalį energijos, kuri yra pašalinama iš patalpų per ventiliacijos sistemą. Tokiu būdu vasara į namus ar biurus nepatenka šiltas oras, o žiemą – šaltas. Tai ženkliai sumažina šilumos praradimus ir padeda taupyti šildymo išlaidas.

Tiekimo ir ištraukimo funkcijas atliekanti ventiliacija su rekuperatoriumi susideda iš 5 pagrindinių komponentų:

  • Įrenginys įtraukiantis orą iš lauko;
  • Oro pašalinimo iš patalpų įrenginys;
  • Rekuperatorius;
  • Ortakiai, sujungiantys sistemą;
  • Difuzoriai, reguliuojantys oro srauto kryptį ir kiekį;

Tokia sistema padeda išsaugoti iki 80 % šilumos ir tokiu būdu sumažinti šildymui skirtas išlaidas žiemą ir oro atvėsinimui vasaros metu.

Pačio rekuperatoriaus korpusas turi dvigubas sieneles su skirstytuvais, kurie pasižymi labai aukštu šilumos laidumu. Skirstytuvai neleidžia susimaišyti šaltos ir šiltos oro masės, kurios juda paraleliai arba kryžminai. Šiame įrenginyje oras iš lauko yra sušildomas arba atšaldomas iki reikiamos temperatūros, naudojant ištraukiamą iš patalpų orą. Taigi iš esmės rekuperacija yra energijos sugražinimas pakartotinai eksploatacijai.

Buitiniuose rekuperatoriuose yra papildomai įrengiami filtrai, stovintys tiek pateikiama tiek ir  pašalinamo oro kanaluose. Jie neleidžia patekti į patalpas dulkėms, nešvarumams, žiedadulkėms ir kitoms mikro dalelėms, kurios gali sukelti neigiamų pasekmių sveikatai. Tokiu būdu oras namuose yra visada švarus ir šviežias, net be poreikio atidaryti langus ir vėdinti patalpas tokiu būdu.

Patys prietaisai gali būti pačių įvairiausių dydžių ir naudojami tiek pavieniuose kambariuose, tiek ir didelių patalpų oro vedinimui. Tačiau pastarieji reikalauja montavimo vietose, kurios yra izoliuotos nuo gyvenamųjų patalpų nes yra ganėtinai triukšmingi, kas savo ruožtu gali kelti šiokį tokį diskomfortą.